Erhard Crême glacée Bio Chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 823kj (197 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 823kj (197 calories/kcal) |
| Fiber | 3.9 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 3.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.3157894736842% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.3% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 8 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Erhard Creme Glacee Bio Chocolat (Similarity score: 1.41)
- Mamie Nova Crème Au Chocolat Noir (Similarity score: 10.63)
- Mamie Nova Crème Chocolat Noir Intense 70% Cacao (Similarity score: 10.74)
- Carte D Or Carte D'or Les Classiques Glaces Vanille De Madagascar 750 Ml (Similarity score: 10.94)
- Morane Glaces Vanille (Similarity score: 11.03)
- Picard 2 Oursons Glacés (Similarity score: 11.57)
- Thiriet Cône Vanille Café (Similarity score: 11.69)
- Mamie Nova Offre Maxi Crème Chocolat Noir Intense (Similarity score: 12.22)
- Casino Bio, Casino Crème Glacée Chocolat Noir Bio (Similarity score: 12.66)
- Carrefour Bio,carrefour Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 12.70)
- Chefclub La Glace Artisanale Chocolat (Similarity score: 12.99)
- Thiriet Parfaits Café (Similarity score: 13.18)
- Pasticceria Manzoni Coppe Gelato Fiordilatte Cioccolato (coupes Glacées Chocolat Fleur De Lait) (Similarity score: 13.46)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Vanille Bourbon (Similarity score: 13.61)
- The Green Fairy Yummy Super Sustainable Ice Cream Salted Caramel Gesalzenes Karamell (Similarity score: 13.78)
Ingredients List
- Water
- Gelling Agent
- Stabiliser
- Cane Sugar
- Dark Chocolate
- Cocoa Butter
- Skimmed Milk Powder
- Cocoa Powder
- Thickener
- Powdered Egg White
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)