Thiriet Vacherin Nougat glacé, griotte, abricot
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 25.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 25.1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 5.4g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 57.446808510638306% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.4% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 28.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 31g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Buono Mochi Ice Cool Mix (Similarity score: 16.97)
- Cora Cônes Citron Framboise (Similarity score: 21.72)
- U Vacherins Glacés Fraise Vanille Coeur Meringue (Similarity score: 22.32)
- Smicy,marque Repère Cônes Citron Framboise Sauce Fruits Rouges X 6 (Similarity score: 24.53)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Mini Pots Chunky Mix X4 (Similarity score: 25.44)
- Carrefour Fraisier (Similarity score: 25.91)
- Extrême,nestlé Cône Coco Sorbets Exotiques (Similarity score: 26.62)
- Country Style Apple Sweet And Tart Cinnamon Spiced Apples Topped With Buttery Crisp Crumbles, Country Style Apple (Similarity score: 28.51)
- Creme D'or Amarena (Similarity score: 30.83)
- Les Gâteaux D'honorine,carrefour Craquant Décongelé Fruits Rouge *2 (Similarity score: 31.40)
- Thiriet Marron Mont Blanc Crème Glacée (Similarity score: 31.86)
- U Saveurs, U Dessert Pâtissier Au Mascarpone Avec Préparation Aux Cerises Aromatisée 22% Et Génoise Saupoudré De Cacao (Similarity score: 33.75)
- Lidl Citron De Corse (Similarity score: 34.56)
- Nos Régions Ont Du Talent,lucien Georgelin Citrons De Corse 25% De Fruits (Similarity score: 35.93)
- Collection Gourmande,lidl Creme Glacée Banane Caramel & Speculos (Similarity score: 35.95)
Ingredients List
- Fruit
- Honey
- Sweetened Condensed Whole Milk
- Cocoa Butter
- Concentrated Lemon Juice
- Pork Gelatin
- Pea Protein
- Whole Milk Powder
- Sugar
- Emulsifier
- E471
- E322
- Gelling Agent
- E401
- Natural Flavouring
- Colour
- E162
- E150a
- E100
- E160c
- Natural Vanilla Flavouring
- Water
- Dried Fruits
- Reconstituted Skimmed Milk
- Dextrose
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)