Thiriet Voyage enchanté
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 8.6g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 53.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.8% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wal Mart Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 9.56)
- 2nd St Creamery Cookie Dough Flavored Ice Cream With Cookie Dough Swirls And Chunks Of Chocolate And Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 9.59)
- Meyer Lemon Bar Ice Cream (Similarity score: 9.79)
- Il Gelato Cono (Similarity score: 12.14)
- Picard Le Chalet Au Sommet (Similarity score: 13.59)
- Pierre's Pierre's, Ultimate Ice Cream, Cookie Butter Fudge Chunk (Similarity score: 14.11)
- Tarte Amande Poire (Similarity score: 14.48)
- Ice Cream (Similarity score: 14.54)
- Adelie Glace Chocolat Blanc Et Sorbet Fruits Rouges, (Similarity score: 15.33)
- Tarte Normande Abricot (Similarity score: 15.50)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Mini Pots The Vanilla Cool Lection 4x100ml (Similarity score: 15.61)
- Tarte Aux Abricots (Similarity score: 15.97)
- Gutbio Pastel De Queso Vainilla Bourbon (Similarity score: 16.14)
- Pomone Tarte Au Citron (Similarity score: 16.28)
- Ice Cream (Similarity score: 16.46)
Ingredients List
- Glucose Syrup
- Sunflower Oil
- Starch
- Cocoa Butter
- Emulsifier
- Gelling Agent
- White Chocolate
- Raising Agent
- Acid
- Colour
- E100
- Nut
- Fresh Cream
- Sugar
- E150
- Skimmed Milk Powder
- Hazelnut
- Chocolate Powder
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)