2nd St. Creamery Cookie Dough Flavored Ice Cream With Cookie Dough Swirls And Chunks Of Chocolate And Chocolate Chip Cookie Dough
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.85g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.85g |
| Saturated Fat | 7.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 49.99999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 82mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 82mg |
| Sugars | 28.85g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.85g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thiriet Voyage Enchanté (Similarity score: 9.59)
- Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 11.50)
- Ice Cream (Similarity score: 13.26)
- Wal Mart Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 13.44)
- Pierre's Pierre's, Ultimate Ice Cream, Cookie Butter Fudge Chunk (Similarity score: 13.63)
- Chocolate Eclair Creamy Center In Vanilla Ice Cream Coated With Cake Crunch Bars, Chocolate Eclair (Similarity score: 13.69)
- Miguelgorry Cannelés Pur Beurre (Similarity score: 13.92)
- Meyer Lemon Bar Ice Cream (Similarity score: 14.01)
- Custard Chocolate Cake (Similarity score: 15.22)
- Country Dairy Chocolate Ice Cream With Brownie Pieces & A Fudge Swirl (Similarity score: 15.66)
- Ice Cream (Similarity score: 15.75)
- Cake Flavored Ice Cream With Cake Pieces, Frosting Bits And A Candy Confetti Ribbon (Similarity score: 16.04)
- Organic Chocolate Ice Cream Peanut Butter Cup (Similarity score: 16.94)
- Safeway Select, Premium Ice Cream, Denali Extreme Moose Trackers (Similarity score: 16.99)
- Adelie Glace Chocolat Blanc Et Sorbet Fruits Rouges, (Similarity score: 17.38)
Ingredients List
- Cream
- Skimmed Milk Powder
- Corn Syrup
- Butter
- Sugar
- Molasses
- Natural Flavouring
- Sodium Citrate
- Salt
- Egg Yolk
- E410
- Milk
- E412
- E407
- Revel
- Cookie Dough
- Skimmed Milk
- Sugar
- Flavor Base
- Brown Sugar
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)