Tirma Prestige chocolate con leche y almendras troceada
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 52.63157894736842% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.6% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 16 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 11.26)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 11.26)
- Ben&jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Chunky Monkey 150 Ml (Similarity score: 12.69)
- Coop Cornet De Glace (Similarity score: 14.82)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 15.79)
- Picard 6 Boules À Neige Marron Cassis (Similarity score: 16.80)
- Ben & Jerry's,unilever New York Super Fudge Chunk Chocolate Ice Cream With White & Dark Fudge Chunks, Pecans, Walnuts & Fudge Covered Almonds, New York Super Fudge Chunk (Similarity score: 17.11)
- Alsa Tiramisu (Similarity score: 17.70)
- Mövenpick,froneri,nestlé Stracciatella (Similarity score: 18.12)
- La Bressane Petites Crèmes Au Four Vanille De Madagascar (Similarity score: 19.55)
- Cornet Vanille Free From (Similarity score: 20.14)
- Mövenpick,nestlé,froneri Movenpick Swiss Chocolate (Similarity score: 20.15)
- Häagen Dazs Glace (Similarity score: 21.50)
- Thiriet Forêt Noire (Similarity score: 22.17)
- L'artisan Givré Creme Glacée Tarte Au Chocolat (Similarity score: 22.24)