Toasted almond fudge old fashioned ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.55g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.55g |
| Saturated Fat | 5.3g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 34.98349834983498% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35% |
| Saturated Fat Value | 5.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 129mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 129mg |
| Sugars | 21.21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 13.66)
- Frozen Dessert, Mocha, Almond Fudge (Similarity score: 13.94)
- Strawberry Shortcake Bar (Similarity score: 14.82)
- Classic Käsekuchen (Similarity score: 14.98)
- Fraisier (Similarity score: 15.44)
- Turkey Hill Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 15.84)
- Crêperie Le Guen,le Guen Galettes Crêpres (Similarity score: 16.54)
- Crêpes Nature (Similarity score: 16.54)
- Crepes (Similarity score: 16.54)
- Peach Pie (Similarity score: 16.92)
- Crêperie Leguen 6 Crêpe (Similarity score: 16.97)
- Maison Le Guen 4 Crêpes (Similarity score: 16.97)
- Crêperie Le Guen Crêpes De Froment (Similarity score: 16.97)
- Sans Marque Crêpes Bretonnes (Similarity score: 16.97)
- Frozen Custard (Similarity score: 17.81)
Ingredients List
- Milkfat
- Contains Less Than 2% Of Mono And Diglycerides
- E412
- E516
- E410
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Almond
- Whey
- Corn Syrup
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)