Classic Käsekuchen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.9g |
| Saturated Fat | 2.9g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 32.58426966292134% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 32.6% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 5 |
| Sodium | 124mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 124mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fraisier (Similarity score: 11.80)
- Toasted Almond Fudge Old Fashioned Ice Cream (Similarity score: 14.98)
- Leader Price Tarte Normande (Similarity score: 16.20)
- Sans Marque Crêpes Bretonnes (Similarity score: 20.67)
- Crêperie Le Guen Crêpes De Froment (Similarity score: 20.67)
- Crêperie Leguen 6 Crêpe (Similarity score: 20.67)
- Maison Le Guen 4 Crêpes (Similarity score: 20.67)
- Crêperie Le Guen,le Guen Galettes Crêpres (Similarity score: 20.85)
- Crêpes Nature (Similarity score: 20.85)
- Crepes (Similarity score: 20.85)
- Freshasia Foods Azuki Ben Bun (Similarity score: 21.77)
- Spar Profiteroles (Similarity score: 22.90)
- Peach Pie (Similarity score: 23.31)
- Edy's, Frozen Custard, Peanut Butter Pie, Peanut Butter Pie (Similarity score: 24.15)
- Frozen Custard (Similarity score: 24.15)
Ingredients List
- Sweet Whey Powder
- Skimmed Milk Powder
- Natural Flavouring
- Salt
- Lactose
- Coconut Fat
- Raising Agent
- Thickener
- Emulsifier
- Acid
- Sugar
- Wheat Flour
- Vegetable Margarine
- Water
- Whole Egg
- Corn Starch
- Dextrose
- Modified Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)