Toft's, Toft Dairy Inc. Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7800000000000002g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.78g |
| Saturated Fat | 5.5600000000000005g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 57.201646090534986% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.2% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 104mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 23.61g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.61g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kalise Helado Vainilla & Macadamia (Similarity score: 7.78)
- Aldi Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 7.78)
- Nestlé Buche Chocolat Caramel (Similarity score: 8.04)
- Woolworths Extremely Creamy Italian Pistachio Ice Cream 1l (Similarity score: 9.80)
- Blue Bunny Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 10.31)
- Cookie & Cream Flavored Ice Cream With Chocolate Sandwich Cookie Pieces, Cookies 'n Cream (Similarity score: 10.37)
- Gifford's Gifford's, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 10.64)
- Bruno's Supermarkets Inc Chunky Chocolate Flavored Chips In Vanilla Ice Cream (Similarity score: 11.36)
- Light Ice Cream (Similarity score: 11.77)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 12.96)
- Cookies N Cream Ice Cream (Similarity score: 13.40)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 13.56)
- Rite Aid Corporation Ice Cream (Similarity score: 14.45)
- Harris Teeter Gelato (Similarity score: 14.58)
- Walgreens Co Homestyle Ice Cream (Similarity score: 14.63)
Ingredients List
- Milk
- Natural And Artificial Flavors And Annatto
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dessert Solids
- Pumpkin Variegate
- Natural Graham Crunch
- Pumpkin
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)