Woolworths Extremely Creamy Italian Pistachio Ice Cream 1L
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.75 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.8 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 51.28205128205129% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.3% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 107mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 107mg |
| Sugars | 23.2g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 9.80)
- Blue Bunny Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 10.31)
- Culinary Circle Gelato (Similarity score: 12.29)
- Acme Fresh Market Denali, "original" Moose Tracks Vanilla Frozen Yogurt With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge, "original" Moose Tracks (Similarity score: 12.55)
- Real Ice Cream (Similarity score: 12.71)
- Butter Pecan Ice Cream With Pecan Pieces, Butter Pecan (Similarity score: 14.55)
- Cookie & Cream Flavored Ice Cream With Chocolate Sandwich Cookie Pieces, Cookies 'n Cream (Similarity score: 14.67)
- Ice Cream (Similarity score: 14.91)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blackberry Crumble Rumble Vanilla Flavored Ice Cream, Blackberry Swirls, Baked Oatmeal Cinnamon Pieces, Blackberry Crumble Rumble (Similarity score: 15.26)
- Nestlé Buche Chocolat Caramel (Similarity score: 15.78)
- Harris Teeter Gelato (Similarity score: 16.09)
- Light Ice Cream (Similarity score: 16.13)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 16.35)
- Good & Delish Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 16.35)
- Aldi Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 16.36)
Ingredients List
- Milk
- Pistachio Nut Paste
- Stabiliser
- Inulin
- Vanilla Flavouring
- Sugar
- Free Range Eggs
- Cream
- Milk Solids
- Butter
- Glucose
- Dextrose
- Milk Solids
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)