Tofurky Tofurky, organic 5 grain cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 5.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 15.29g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.29g |
| Saturated Fat | 1.18g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.320388349514563% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -7 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.35g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- À La Grecque (Similarity score: 13.05)
- Catfish Breaded Nuggets (Similarity score: 13.30)
- Woodstock Lightly Toasted Almond Butter (Similarity score: 15.50)
- Rizopia Spaghetti Au Riz Brun (Similarity score: 15.53)
- Glocken Bäckerei Roggen Vollkornbrot (Similarity score: 17.17)
- Saumon Atalntique Fume (Similarity score: 17.17)
- Sacrebleu Pavé De Saumon D'atlantique Bio (Similarity score: 18.49)
- Ketterer Pan De Centeno 100% (Similarity score: 18.54)
- La Sablaise Rillettes De Saumon Fume La Sablaise (Similarity score: 18.78)
- Vita Reale Vita Reale, Italian Sundried Tomato (Similarity score: 19.06)
- Farine De Blé A Pain Tamisee #50 (Similarity score: 19.36)
- Frais Embal Pavé De Saumon (Similarity score: 19.69)
- Priano,aldi Fettucce (Similarity score: 20.98)
- Veggiecraft Farms Sweet Potato Pasta Penne (Similarity score: 21.13)
- Grissini Tipo 00 (Similarity score: 21.61)
Ingredients List
- Soya Bean
- Millet
- Brown Rice
- Sesame Seeds
- Sunflower Seed
- Water
- Cider Vinegar
- Starter
- Microbial Culture
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)