Woodstock Lightly toasted almond butter
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | Yes |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 8.823529411764707% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8.8% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | -7 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Glocken Bäckerei Roggen Vollkornbrot (Similarity score: 12.86)
- Organic Whole Wheat Macaroni Product (Similarity score: 13.51)
- Winco Foods Shredded Wheat Whole Grain Wheat Cereal (Similarity score: 13.70)
- Corn Tortillas (Similarity score: 14.25)
- Great Value Great Value Whole Wheat Penne, 16 Oz (Similarity score: 14.62)
- Great Value Great Value Whole Wheat Elbows, 16 Oz (Similarity score: 14.62)
- Bartolini Pasta Di Semola Integrale Di Grano Duro Bio (Similarity score: 14.69)
- Earthy Delights Fine Gourmet Dried Mushrooms (Similarity score: 15.32)
- Pasta Lensi Yellow Lentil Penne Rigate (Similarity score: 15.45)
- Tofurky Tofurky, Organic 5 Grain Cake (Similarity score: 15.50)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Ip Lp Linguine (Similarity score: 16.12)
- Priano Pipe Rigate Authentic Italian Bronze Cut Pasta (Similarity score: 16.45)
- Barilla Enriched Macaroni Product, Thin Spaghetti Pasta (Similarity score: 16.49)
- Veggiecraft Farms Sweet Potato Pasta Penne (Similarity score: 16.96)
- Pastas Roma (Similarity score: 17.80)
Ingredients List
- Lightly Toasted Unblanched Almonds
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)