Toni's mozzarella sticks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 10.2g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 10.2g |
| Score | 15 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- M Budget Mozzarella M Budget (Similarity score: 7.46)
- Mozzarella Aus Pasteurisierter Milch, Vollfettstufe (Similarity score: 9.34)
- Denner Mozzarella (Similarity score: 10.47)
- Mozzarella Stange Cremig Mild Ohne Salzlake (Similarity score: 10.54)
- Dennree Mozzarella (Similarity score: 10.92)
- M Budget,migros Mozzarella (Similarity score: 11.30)
- Edeka Bio Mozzarella (Similarity score: 12.44)
- Rewe Beste Wahl Mozzarella 45% Fett (Similarity score: 12.44)
- Unsere Heimat Bio Heumilch Mozzarella (Similarity score: 12.44)
- Hof Milch Mozzarella (Similarity score: 12.44)
- Mozzarela Di Bufala (Similarity score: 13.85)
- Fromagerie 4 Étoiles,mozzarella France Fleur De Lait (Similarity score: 14.92)
- Carrefour,carrefour Bio Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 15.61)
- Alasature Pizza (Similarity score: 15.97)
- Tradizioni D'italia Mozarella Di Bufala (Similarity score: 15.98)