Toque Du Chef Tagliatelles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.3g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.529411764705884% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.5% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -2 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toque Du Chef Fettuccini Pates Fraiches (Similarity score: 0.00)
- La Toque Du Chef Spaghetti (Similarity score: 11.31)
- Fleury Michon Tagliatelles Aux Petits Pois (Similarity score: 11.90)
- Rewe Baguette (Similarity score: 13.06)
- Carrefour Pan Rallado Con Ajo Y Perejil (Similarity score: 13.08)
- Martini Cotolette Di Pollo (Similarity score: 14.15)
- Consum Pan Integral (Similarity score: 14.48)
- Hierba De Trigo (Similarity score: 14.65)
- Toque Du Chef Tagliatelles Fraiches Bio (Similarity score: 15.74)
- Auchan Panecillos Para Maxi Hamburguesa Con Sésamo (Similarity score: 16.29)
- Helga's Soy And Linseed Bread 850g (Similarity score: 16.74)
- Crystal Crystal Louisiana Hot Sauce Red Pepper (Similarity score: 17.51)
- Preparation Pour Soupe De Montagne Bio (Similarity score: 18.36)
- Brisa Dorada Tortillitas De Camarones Caseras (Similarity score: 18.54)
- Penne Biologique Épeautre (Similarity score: 19.01)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Egg
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)