Torn & Glasser, Torn & Glasser Inc Torn & glasser, australian red licorice
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 1.25g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 162mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 162mg |
| Sugars | 40g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 40g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dolce Ricotta (Similarity score: 23.12)
- Peanut Butter Cup Premium Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 24.91)
- Handmade Ice Cream Sandwich Chocolate Chip (Similarity score: 25.31)
- Klaus Caramels (Similarity score: 27.31)
- Daim,mondelēz International Daim Glace (Similarity score: 28.28)
- Eclairs Chocolats (Similarity score: 28.66)
- Cookies & Cream S'mores Premium Ice Cream (Similarity score: 29.23)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Mini Pots Cone Together 4x100ml (Similarity score: 30.60)
- Meringue Pie (Similarity score: 30.92)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 31.88)
- Bonert's Slice Of Pie Santa Ana Lemon Meringue Pie (Similarity score: 32.01)
- Häagen Dazs Salted Caramel Cheesecake (Similarity score: 32.51)
- El Corte Inglés Leche Condensada Desnatada (Similarity score: 32.88)
- Turkey Hill, Turkey Hill Dairy Original Recipe Premium Ice Cream (Similarity score: 32.91)
- United Dairy Farmers Peanut Butter Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 32.97)
Ingredients List
- Wheat Syrup
- Colour
- Soybean Monoglyceride
- Salt
- Liquorice Extract
- Unrefined Sugar
- Wheat Flour
- Golden Syrup
- Water
- Modified Corn Starch
- Palm Oil
- Artificial Flavouring
- E330
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)