El Corte Inglés Leche condensada desnatada
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1146kj (274 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1146kj (274 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.5g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 59g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dia Leche Condensada Desnatada (Similarity score: 21.24)
- Benestare Leche Condensada Desnatada (Similarity score: 21.24)
- Milsani Leche Condensada Desnatada (Similarity score: 21.24)
- Torn & Glasser, Torn & Glasser Inc Torn & Glasser, Australian Red Licorice (Similarity score: 32.88)
- Klaus Caramels (Similarity score: 40.70)
- Daim,mondelēz International Daim Glace (Similarity score: 44.01)
- Dolce Ricotta (Similarity score: 45.68)
- Eclairs Chocolats (Similarity score: 45.78)
- Hammond's Candies Since 1920 Llc Birthday Cake (Similarity score: 47.72)
- Sunken Treasure Brown Butter Gelato Salty Pretzel Booty Bourbon Truffles, Sunken Treasure (Similarity score: 47.87)
- Ben & Jerry's One Sweet World (Similarity score: 49.43)
- Rich Products Corporation Style Cake (Similarity score: 49.67)
- Jenis Churro Ice Cream (Similarity score: 49.82)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Mini Pots Cone Together 4x100ml (Similarity score: 50.12)
- Sweet Cream Espresso Mocha Ice Cream (Similarity score: 50.52)