Torn & Glasser, Torn & Glasser Inc Torn & glasser, gourmet fruit blend
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 16.666666666666668 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 16.7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 9 |
| Sodium | 112mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 62.5g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 62.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fine Dried Fruits & Nuts (Similarity score: 25.83)
- Dalmatia Orange Fig Spread (Similarity score: 26.71)
- Fruity Snacks Sours, Berry (Similarity score: 30.65)
- Bandar Foods Llc Sweet Mango Dipping Sauce (Similarity score: 31.57)
- Sweet And Sour Fruit Flavored Snacks, Citrus (Similarity score: 33.16)
- Sweet And Sour Fruit Flavored Snacks, Berry (Similarity score: 33.16)
- Wild By Nature Market Organic Turkish Figs (Similarity score: 34.02)
- Aurora Products Aurora Natural, Organic Turkish Figs (Similarity score: 34.02)
- Green Way Organic Turkish Figs (Similarity score: 34.02)
- Aurora Products Graul's Market, Organic Turkish Figs (Similarity score: 34.02)
- Festive Shapes, Strawberry, Grape, Orange & Raspberry (Similarity score: 34.06)
- Target Stores Heart Shaped Snacks (Similarity score: 34.06)
- Wax Orchards Dark Chocolate Sauce (Similarity score: 34.85)
- Wax Orchards Dark Chocolate Sauce (Similarity score: 34.85)
- Black Forest, Ferrara Candy Company Juicy Burst Mixed Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 35.31)
Ingredients List
- Mango
- Apricot
- Pineapple
- Apple
- Tart Red Cherries
- Kiwi
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)