Fine dried fruits & nuts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6.25 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6.3 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 9 |
| Sodium | 125mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 125mg |
| Sugars | 55g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fruit Salad (Similarity score: 21.91)
- Fichi Secchi Garland (Similarity score: 23.17)
- Original Juan Sauce Barbecue Smoky Sweet (Similarity score: 23.48)
- Royal Snacks Royal Snacks, Berry Cherry Licorice (Similarity score: 25.43)
- Torn & Glasser, Torn & Glasser Inc Torn & Glasser, Gourmet Fruit Blend (Similarity score: 25.83)
- Dalmatia Orange Fig Spread (Similarity score: 26.95)
- Mixed Berry Bites, Mixed Berry (Similarity score: 27.88)
- Organic Black Licorice Bites, Black Licorice (Similarity score: 27.88)
- Organic Tropical Bites, Tropical (Similarity score: 27.88)
- Market Pantry Spooky Shapes Snacks (Similarity score: 27.90)
- Wiley Wallaby Organic Strawberry Bites (Similarity score: 28.06)
- Orange Candy Twists (Similarity score: 28.45)
- Honey Stinger, En R G Foods Llc Honey Stinger, Kids' Organic Chews, Mixed Berry (Similarity score: 29.17)
- Honey Stinger, En R G Foods Llc Honey Stinger, Kids' Organic Chews, Sour Citrus (Similarity score: 29.17)
- Honey Stinger, En R G Foods Llc Honey Stinger, Kid's Organic Chews, Mixed Berry (Similarity score: 29.17)
Ingredients List
- Mango
- Plum
- Glace Cherry
- All Fruit
- Except Prunes
- Apple
- Date
- Contain Sulphur Dioxide As A Preservative
- Pineapple Segments
- Pear
- Prune
- Peach
- Mediterranean Apricots
- Apple
- Date
- Kiwi
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)