Tortellini al prosciutto crudo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1138kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1138kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12.300000190735g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.3g |
| Saturated Fat | 1.3999999761581g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333334279438134% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hiper Dino Pizza Atún Masa Fina (Similarity score: 8.67)
- Crab Rangoon Cream Cheese With Real Crab Meat, Carrots, Onion And Green Onion Wrapped In A Crispy, Golden Brown Fried Wheat Dough, Crab Rangoon (Similarity score: 16.81)
- Colomba Pasta Di Corsica Ravioli Au Jambon À La Mytte (Similarity score: 16.83)
- Hardwood Smoked Pulled Pork (Similarity score: 22.13)
- Despi Pommes Dauphines (Similarity score: 22.26)
- Pommes Dauphines (Similarity score: 22.26)
- Herkku Food Market Ravioli Burrata Pomodori Arrostiti (Similarity score: 22.42)
- Pågen Vanillas (Similarity score: 23.01)
- Raviolis Au Pesto (Similarity score: 23.17)
- Dunnes Stores Wholemeal Wraps (Similarity score: 23.20)
- Junge Grosse Bohnen (Similarity score: 24.56)
- Unide Pizza Atún Y Cebolla (Similarity score: 24.57)
- Baionade Haricots Blancs Au Naturel Baionade Terre De Traditions (Similarity score: 24.82)
- Naan Original (Similarity score: 25.68)
- Pretzels (Similarity score: 25.89)