baionade Haricots blancs au naturel BAIONADE TERRE DE TRADITIONS
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1146kj (274 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1146kj (274 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 229.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 230mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pommes Dauphines (Similarity score: 19.55)
- Despi Pommes Dauphines (Similarity score: 19.56)
- Herkku Food Market Ravioli Burrata Pomodori Arrostiti (Similarity score: 19.65)
- Esselunga Verdure Grigliate (Similarity score: 20.72)
- Ketterer Tostadas De Espelta (Similarity score: 21.40)
- Tuna Salad Croissant Sandwich, Tuna Salad (Similarity score: 22.34)
- Crab Rangoon Cream Cheese With Real Crab Meat, Carrots, Onion And Green Onion Wrapped In A Crispy, Golden Brown Fried Wheat Dough, Crab Rangoon (Similarity score: 22.82)
- Ifa Eliges,eliges,ifa Pan De Molde Cereales Y Semillas (Similarity score: 22.93)
- Free From Gluten Free From Gluten Pizza Base (Similarity score: 22.99)
- Little Ny Pretzels (Similarity score: 23.70)
- Unide Pizza AtĂșn Y Cebolla (Similarity score: 23.83)
- Veggie Wrap (Similarity score: 23.90)
- Tortellini Al Prosciutto Crudo (Similarity score: 24.82)
- Pretzels (Similarity score: 24.90)
- Dunnes Stores Wholemeal Wraps (Similarity score: 25.55)
Ingredients List
- White Beans
- Water
- Salt
- Antioxidant
- E385
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)