Tortellini, chicken
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 14.78g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.78g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 42.76315789473684% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.8% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 217mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 217mg |
| Sugars | 0.87g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.87g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tri Colored Cheese Tortellini (Similarity score: 10.68)
- Tortellini, Tri Colored Cheese (Similarity score: 10.68)
- Cheese Tortellini (Similarity score: 10.68)
- Cheese Tortellini (Similarity score: 10.68)
- Cheese Tortellini (Similarity score: 10.68)
- Tri Color Cheese Tortellini (Similarity score: 12.71)
- Morrisons Mini Cheese And Tomato Pizza (Similarity score: 20.87)
- Unide Pizza Atún Y Cebolla (Similarity score: 23.18)
- M&s Aberdeen Angus Beef Burgers (Similarity score: 24.92)
- Maître Coq Rôti De Chapon Farci Pommes Pruneaux Et Poitrine Fumée (Similarity score: 26.78)
- Asda Quiche Lorraine (Similarity score: 27.13)
- Marks & Spencer Puff Pastry Steak & Ale Pie (Similarity score: 30.11)
- Tortellini Di Carne (Similarity score: 31.12)
- Nem Au Porc (Similarity score: 31.61)
- Herkku Food Market Ravioli Burrata Pomodori Arrostiti (Similarity score: 31.96)
Ingredients List
- Pasta
- Filling
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)