Tortellini, tri-colored cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 14.78g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.78g |
| Saturated Fat | 2.61g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 0 |
| Sodium | 217mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 217mg |
| Sugars | 1.74g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.74g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cheese Tortellini (Similarity score: 0.00)
- Tri Colored Cheese Tortellini (Similarity score: 0.00)
- Cheese Tortellini (Similarity score: 0.00)
- Cheese Tortellini (Similarity score: 0.00)
- Tri Color Cheese Tortellini (Similarity score: 7.15)
- Tortellini, Chicken (Similarity score: 10.68)
- M&s Aberdeen Angus Beef Burgers (Similarity score: 24.39)
- Asda Quiche Lorraine (Similarity score: 26.49)
- Tortellini Di Carne (Similarity score: 28.15)
- Lučina,lucina,savencia Čerstvý Tvarohový Sýr, Termizovaný (Similarity score: 28.99)
- Marks & Spencer Puff Pastry Steak & Ale Pie (Similarity score: 29.46)
- Morrisons Mini Cheese And Tomato Pizza (Similarity score: 30.03)
- Maître Coq Rôti De Chapon Farci Pommes Pruneaux Et Poitrine Fumée (Similarity score: 30.31)
- Waitrose Quiche Lorraine (Similarity score: 30.75)
- Unide Pizza Atún Y Cebolla (Similarity score: 31.53)
Ingredients List
- Pasta
- Filling
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)