Tortellini filled with ricotta, romano and parmesan cheeses
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 35.714285714285715% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.7% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 260mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 260mg |
| Sugars | 4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tri Color Filled With Ricotta, Romano And Parmesan Three Cheese Tortellini (Similarity score: 0.00)
- Sacramento Baking Co Inc Sacramento Baking Company, Bagel, Blueberry (Similarity score: 6.48)
- Bonjour Campagne 2 Cordons Bleus De Porc (Similarity score: 20.69)
- Coop Bagel Au Sésame Précuit (Similarity score: 22.26)
- Gluten Free Cheese Pizza (Similarity score: 23.60)
- Royal Royal Fillets Mackerel In Olive Oil (Similarity score: 26.32)
- Bonneterre Quadratoni 4 Fromages (Similarity score: 26.43)
- American Favorites Bagel (Similarity score: 27.07)
- Terrine De Sanglier Au Julienas (Similarity score: 27.29)
- O'kane Garlic Chicken Kievs (Similarity score: 27.51)
- St Pierre Brioche Swirls With Chocolate Chips (Similarity score: 28.66)
- Paczki Jelly Filled (Similarity score: 29.49)
- Rillettes De Porc Fumées (Similarity score: 29.53)
- Fleury Michon Risotto Au Poulet & Cèpes À La Crème Fraîche (Similarity score: 29.59)
- Turini,marque Repère Ravioli Pesto (Similarity score: 29.88)
Ingredients List
- Pasta
- Toasted Wheat Crumbs
- Whey Powder
- Cream
- Romano Cheese Made From Cow's Milk
- Parmesan
- Canola Oil
- Parmesan Cheese Flavor
- Parmesan Reggiano Cheese
- Salt
- Yeast Extract
- Fortified Wheat Flour
- Garlic Powder
- Egg
- Egg Yolk
- Water
- Filling
- Milk
- Salt
- E330
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)