American Favorites Bagel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 4.5 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 32.142857142857146% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 32.1% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -3 |
| Sodium | 244mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 244mg |
| Sugars | 7.5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Bagels (Similarity score: 10.63)
- Coop Bagel Au Sésame Précuit (Similarity score: 11.02)
- Piselli Fini (Similarity score: 21.67)
- Alpha Baking Co Sweet Hawaiian Bread (Similarity score: 22.44)
- Monoprix Pain Complet (Similarity score: 22.58)
- Yamazaki Ajitsuke Roll (Similarity score: 22.68)
- Villagio Sésame (Similarity score: 22.99)
- Semitas De Trigo (Similarity score: 24.30)
- Sol Natural Bran Sticks (Similarity score: 24.39)
- Hand Pie (Similarity score: 25.53)
- Sacramento Baking Co Inc Sacramento Baking Company, Bagel, Blueberry (Similarity score: 25.63)
- Tri Color Filled With Ricotta, Romano And Parmesan Three Cheese Tortellini (Similarity score: 27.07)
- Tortellini Filled With Ricotta, Romano And Parmesan Cheeses (Similarity score: 27.07)
- Itineraire Des Saveurs Crêpes Bretonnes Au Froment (Similarity score: 28.13)
- Fettucini (Similarity score: 28.34)