Tortillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 7.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 3.57g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Whole Grain Corn Tortillas (Similarity score: 6.04)
- Trader Joe's Tortillas (Similarity score: 6.04)
- 6" Yellow Corn Tortillas (Similarity score: 6.16)
- Radiatori Pasta (Similarity score: 11.43)
- Milagro Tortilla Products El Milagro Corn Tortillas (Similarity score: 12.19)
- 7 Grain Bread (Similarity score: 12.43)
- Uncle Ben's Basmati Reis (Similarity score: 12.76)
- Coucous (Similarity score: 12.78)
- De Bron Marshmallow (Similarity score: 13.31)
- Berber Food Manufacturing Inc Organic Corn Tortillas (Similarity score: 13.45)
- Ocean's Halo Boxes Of Rice Noodle (Similarity score: 13.89)
- Casino Riz Basmati (Similarity score: 14.61)
- Spaghetti Di Riso (Similarity score: 15.07)
- Boni Mélange De Riz (Similarity score: 16.60)
- André Krief Saucisses De Volaille L (Similarity score: 16.96)
Ingredients List
- Stone Ground Red Corn
- Water
- Lime
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)