Tortillas amarillas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 6.67g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.67g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 83mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 83mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chica Bella Inc Corn Tortillas (Similarity score: 0.00)
- Verole' Corn Tortillas (Similarity score: 18.58)
- Cora Pommes Rissolées 450 Grammes (Similarity score: 21.82)
- Farine De Manioc (Similarity score: 24.37)
- Mammasofì Provola Affumicata (Similarity score: 25.60)
- L'étal Du Boucher,socopa Viande Hachée 100% Pur Boeuf (Similarity score: 26.52)
- Cora Pommes Rissolées 1 Kilo (Similarity score: 29.57)
- Gourmet Raisin Cookies (Similarity score: 29.60)
- 6 Large Loaves White Pita Bread (Similarity score: 31.04)
- Bimbo Rap10 Fit (Similarity score: 33.09)
- Asda Breaded Chicken Burgers (Similarity score: 33.77)
- Schne Frost Mikrowellen Pommes (Similarity score: 34.42)
- Rx Am Chocolate Oats (Similarity score: 36.19)
- Granja Rinya Gelly Tina (Similarity score: 36.40)
- Mini Blueberry Muffins (Similarity score: 36.50)
Ingredients List
- Yellow Corn Cooked With Lime
- Water
- E281
- E466
- Fumaric Acid To Preserve Freshness
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)