Asda Breaded chicken burgers
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1053kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1053kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 18.571428571428573% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.6% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | -3 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Filets De Maqueraux (Similarity score: 18.26)
- Premium Angus Beef Pub Style Burgers (Similarity score: 20.59)
- Rx Am Chocolate Oats (Similarity score: 21.29)
- Thiriet Cuisse De Canard De Barbarie (Similarity score: 21.36)
- Pavés De Saumon Beurre Persillé (Similarity score: 23.33)
- Lachsfilet Mit Haut (Similarity score: 24.86)
- Sardinas En Aceite De Oliva Bajas En Sal (Similarity score: 25.26)
- Sainsbury's Quark (Similarity score: 25.33)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 25.33)
- Lidl Poulet Jaune (Similarity score: 25.42)
- Schne Frost Mikrowellen Pommes (Similarity score: 26.18)
- Auchan Hauts De Cuisses Poulet (Similarity score: 26.21)
- Hauts De Cuisse De Poulet (Similarity score: 26.21)
- 4 Haut De Cuisses De Poulet (Similarity score: 26.21)
- Cuisses De Canard (Similarity score: 27.80)