Toupargel Bâtonnet vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.7g |
| Saturated Fat | 16g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 89.8876404494382% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 89.9% |
| Saturated Fat Value | 16g |
| Score | 18 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 25.9g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yasso Frozen Greek Yogurt Candy Bars (Similarity score: 16.79)
- U Cônes Chocolat (Similarity score: 18.01)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 18.30)
- Mucci Soft Ice Cones Haselnuss (Similarity score: 18.32)
- Gelato D'italia Biscotto Panna (Similarity score: 19.87)
- Gelato D'italia Biscotti Panna E Cacao (Similarity score: 20.81)
- Profiteroles (Similarity score: 21.10)
- Cannoli Siciliani Senza Glutine (Similarity score: 21.38)
- Casino Saveurs D'ailleurs,casino Tiramisu (Similarity score: 21.81)
- Casino Saveurs D'ailleurs,casino Tiramisù (Similarity score: 21.81)
- Tiramisu Au Spéculoos (Similarity score: 22.31)
- La Balade Gourmande (Similarity score: 23.01)
- Klondike, Unilever Double Chocolate Ice Cream Bars (Similarity score: 23.87)
- Solo Italia Tartufo (Similarity score: 24.42)
- Yasso Greek Yogurt Candy Bars, Chocolate Toffee Crunch (Similarity score: 24.53)