Yasso Frozen greek yogurt candy bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 7.55g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.55g |
| Saturated Fat | 13.21g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 87.54141815772036% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 87.5% |
| Saturated Fat Value | 13.2g |
| Score | 17 |
| Sodium | 85mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 85mg |
| Sugars | 22.64g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Saveurs D'ailleurs,casino Tiramisu (Similarity score: 11.64)
- Casino Saveurs D'ailleurs,casino Tiramisù (Similarity score: 11.64)
- Yasso Greek Yogurt Candy Bars, Chocolate Toffee Crunch (Similarity score: 14.14)
- La Balade Gourmande Cônes Glacés Chocolat (Similarity score: 16.49)
- Toupargel Bâtonnet Vanille (Similarity score: 16.79)
- Klondike, Unilever Double Chocolate Ice Cream Bars (Similarity score: 17.17)
- Auchan Profiteroles (Similarity score: 18.47)
- Profiteroles (Similarity score: 18.49)
- Ursi,aldi Profiteroles (Similarity score: 20.33)
- Solo Italia Tartufo (Similarity score: 20.38)
- La Fabrique Givrée Sorbet Noix De Coco (Similarity score: 20.42)
- Mucci Soft Ice Cones Haselnuss (Similarity score: 22.33)
- U Cônes Chocolat (Similarity score: 22.56)
- Premium Gelato (Similarity score: 22.85)
- Mondo Italiano Profiteroles (Similarity score: 22.97)
Ingredients List
- Greek Yogurt
- E410
- E412
- Natural Flavouring
- Caramel Color] Dark Chocolate Flavored Coating
- Caramel Topping
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)