Tous les jours Cônes parfum vanille, parfum chocolat x8
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1139kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1139kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.4 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 83.33333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 83.3% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 18 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Cono Sabor Chocolate (Similarity score: 8.68)
- Netto Cone Chocolat (Similarity score: 9.70)
- Miko,unilever, Viennetta Viennetta Glace Dessert Crème Brûlée 7 Parts 650ml (Similarity score: 10.22)
- Milsa Profiteroles Sauce Au Chocolat (Similarity score: 12.18)
- Auchan Cône Vanille Chocolat (Similarity score: 13.30)
- Auchan Cones Sundae Caramel (Similarity score: 14.01)
- Spar Cono Helado Sabor A Nata (Similarity score: 14.14)
- Raspberry Reduced Fat Ice Cream Topped With Raspberry Sauce Covered With Dark Chocolaty Coating Drizzled With Raspberry Flavored Ribbon Bars, Dark Chocolate Raspberry (Similarity score: 15.19)
- Casino Cônes Chocolat Pistache X6 (Similarity score: 15.46)
- Auchan Tiramisu (Similarity score: 16.11)
- Tiramisu (Similarity score: 16.11)
- Rachelli Tiramisù Free Form Senza Lattosio (Similarity score: 16.31)
- Dolce Italia Tiramisu (Similarity score: 16.32)
- Dunnes Stores Tiramisu (Similarity score: 16.35)
- M&s,marks & Spencer,plant Kitchen 4 Kornoutky Čokoláda A Vanilka (Similarity score: 16.70)
Ingredients List
- Lactose And Milk Proteins
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Emulsifier
- Soya Lecithin
- Gelling Agent
- E412
- Hazelnut
- Flavouring
- Colour
- Peanut
- Egg
- Glucose Fructose Syrup
- Reconstituted Skimmed Milk
- Sugar
- Coconut Oil
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Cocoa Powder
- Emulsifier
- Soya Lecithin
- Gelling Agent
- E412
- Lactose And Milk Proteins
- Hazelnut
- Flavouring
- Peanut
- Egg
- Sugar
- Coconut Oil
- Reconstituted Skimmed Milk
- Glucose Fructose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)