Trader Joe's Classic English Muffins
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 954kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 954kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.7719298245614g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.77g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 122.80701754386mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 122.8mg |
| Sugars | 3.5087719298246g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Whole Wheat English Muffins (Similarity score: 3.02)
- Trader Giotto's Pizza Dough Low Fat (Similarity score: 8.31)
- Whole Foods,whole Foods Market Plain Baguel (Similarity score: 15.01)
- Cornatur,migros Quorn Hot Dog (Similarity score: 17.41)
- La Cuisine Du Poissonnier,grand Frais Aiguillettes De Cabillaud Panées (Similarity score: 18.61)
- Sendal Chleb Żytni Razowy (Similarity score: 20.11)
- Golia Ananas Et Myrtille (Similarity score: 21.86)
- Happea Happea Schoko Erbsendrink (Similarity score: 22.93)
- Sprouted 12 Grain Breads (Similarity score: 23.77)
- Fresh & Easy Neighborhood Tomato Mozzarella Pasta Salad (Similarity score: 24.08)
- The Pu Erh (Similarity score: 24.75)
- Веселина Тиквички С Млечен Сос (Similarity score: 28.31)
- Carpaccio De Saumon (Similarity score: 28.67)
- Rolmer Carpaccio De Saumon Marine Aux Baies (Similarity score: 28.68)
- Fresh & Easy Llc Tomato Mozzarella Pasta (Similarity score: 29.30)