Whole Foods Market Whole foods market, gumdrops
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1289kj (309 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1289kj (309 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 141mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 141mg |
| Sugars | 46.15g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 46.15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Whole Foods Market, Sourdough: A European Bakery Whole Foods Market, Gourmet Gumdrops (Similarity score: 0.00)
- Sloths Gummi Candy (Similarity score: 10.28)
- Sour Brite Crawlers Gummy Candy (Similarity score: 14.67)
- Sweetarts Gummies (Similarity score: 18.56)
- Pain D'épice Au Fructose (Similarity score: 21.34)
- Summer Shapes Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 21.70)
- Sour Neon Worms Gummies, Sour (Similarity score: 23.10)
- Dessert Topper Syrup (Similarity score: 23.94)
- Dessert Topper (Similarity score: 23.94)
- Dessert Topper Syrup (Similarity score: 23.94)
- Pain D'épices Au Miel Et Agrumes (Similarity score: 27.61)
- Pain D'épices Au Miel Et 3 Agrumes (Similarity score: 27.61)
- Jelly Belly Harry Potter Jelly Slugs (Similarity score: 27.69)
- Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 27.71)
- Panda, Orkla Confectionery And Snacks Finland Ab All Natural Raspberry Licorice Bar (Similarity score: 27.90)
Ingredients List
- Cane Sugar
- Acai Berry
- Tapioca Syrup
- Modified Corn Starch
- Dextrose
- Natural Flavouring
- E296
- Sodium Citrate
- E330
- Colored With Vegetable Extracts
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)