Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc. Tandoori Masala Seasoning
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 50 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Matcha Tea Powder (Similarity score: 12.33)
- ชาตรามือ,chatramue ชาผงปรุงสำเร็จ ซองแดง (Similarity score: 13.56)
- Gg Scandinavian Crispbread With Oat Bran Cracker (Similarity score: 19.69)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Cocoa Powder (Similarity score: 34.47)
- Ghirardelli Chocolate Percent Unsweetened Premium Baking Cocoa (Similarity score: 34.47)
- Micostenita Menudo Mix Chili (Similarity score: 35.36)
- Harmons, Sugar Free Black Licorice (Similarity score: 36.02)
- Gg Vezelrijk Knäckebröd Uit Scandinavie (Similarity score: 36.17)
- Western Family Western Family, Baking Cocoa (Similarity score: 36.40)
- Baking Cocoa (Similarity score: 36.40)
- Big Y 100% Pure Baking Cocoa (Similarity score: 36.40)
- Shurfine Cocoa Powder (Similarity score: 36.40)
- 100% Pure Baking Cocoa (Similarity score: 36.40)
- Ethnoscience, Ecoidées Graines De Chia Bio 200 G Ethnoscience (Similarity score: 38.87)
- Fazer Uunipaahdettu Vehnälese (Similarity score: 38.90)
Ingredients List
- Paprika
- Cumin Seeds
- Coriander
- Garlic
- Cardamom
- Ginger
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)