Whole wheat multigrain mini bagels
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10.94g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.94g |
| Saturated Fat | 0.78g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 28.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.6% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -4 |
| Sodium | 227mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 227mg |
| Sugars | 8.59g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Samoussa A La Crevette (Similarity score: 20.83)
- Munch Egg Sandwich (Similarity score: 22.03)
- Marks & Spencer White Pittas (Similarity score: 22.39)
- Deviled Egg Kit (Similarity score: 23.27)
- Fiesta (Similarity score: 24.29)
- Jose Gourmet Petites Sardines Fumées À L'huile D'olive Vierge Conserve 90 G Jose Gourmet (Similarity score: 25.58)
- Powerful Blueberry & Vanilla Overnight Oats (Similarity score: 25.64)
- Barney's Bakery Apricot Roll (Similarity score: 26.00)
- Berthe Brand,berthe Sardines Portugaises À L’huile D’olive (Similarity score: 26.96)
- Miau Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 27.20)
- Miau Sardinillas En Aceite De Oliva (Similarity score: 27.20)
- Été 4 Cuisses De Poulet Paprika (Similarity score: 28.39)
- M&s Wholemeal Pittas (Similarity score: 28.67)
- Oakrun Farm Bakery Ltd Muffins Anglais English Muffins (Similarity score: 28.82)
- Tesco Breaded Chicken Nuggets (Similarity score: 29.50)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Contains 2% And Less Of Each
- Grape Juice
- E412
- Salt
- Wheat Flour
- Monoglycerides
- Choline Chloride
- Modified Starch
- Maltodextrins
- Marine Oil
- Water
- E330
- Enzyme
- Vinegar
- Degermed Yellow Corn Meal
- Rice Starch
- E306
- E572
- E300
- E551
- E460i
- Grain And Seed Blend
- Corn Starch
- Oat Flakes
- Wheat Flakes
- Cultured Wheat Flour
- Sugar
- Wheat Gluten
- Brown Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)