Barney's Bakery Apricot Roll
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 1.04g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | 5 |
| Sodium | 219mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 219mg |
| Sugars | 18.75g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dessaint Traiteur Crepes Sucrees X8 Daniel Dessaint +2 Gratuites (Similarity score: 17.50)
- Dessaint Traiteur Crêpes Sucrées Parfum Vanille (Similarity score: 17.54)
- Crêpes Sucrée (Similarity score: 17.92)
- Dessaint 8 Crêpes Sucrées (Similarity score: 17.92)
- Dessaint 6 Crêpes Moelleuses Bio (Similarity score: 17.92)
- Conradl,oma's Backstube 6 Bienenstich (Similarity score: 20.07)
- Dessaint Traiteur Crêpes Moelleuses (Similarity score: 21.22)
- Target Stores Baked Pie (Similarity score: 24.62)
- Supervalu Inc Old Fashioned Apple Pie, Apple (Similarity score: 25.35)
- Bonert's Slice Of Pie Pie (Similarity score: 25.53)
- Bonert's Slice Of Pie Pumpkin Pie (Similarity score: 25.80)
- Whole Wheat Multigrain Mini Bagels (Similarity score: 26.00)
- Mrs Smith's Sweet Potato Pie, Sweet Potato (Similarity score: 26.04)
- Crêpes De Froment (Similarity score: 26.85)
- Crepes De Froment (Similarity score: 26.85)
Ingredients List
- Water
- Wheat Flour
- E471
- Preservative
- Artificial Flavouring
- Salt
- E472e
- Soya Flour
- Egg
- Egg Yolk
- E102
- Flour
- E110
- Tumeric Color
- Paprika Color
- E517
- E920
- Enzyme
- Ascorbic Acid Added As A Dough Conditioner
- E927a
- Sugar
- Apricots Preserved With Sulfur Dioxide
- Soya Oil
- Contains Less Than 2% Of Each Of The Following
- High Fructose Corn Syrup Yeast
- Dextrose
- E330
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)