Windmill ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 6.49g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 55.51753635585971% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 117mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 117mg |
| Sugars | 22.08g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crème Glacée À La Vanille (Similarity score: 9.12)
- Délisse,marque Répère Crème Onctueuse Au Caramel (Similarity score: 12.46)
- French Custard Ice Cream (Similarity score: 14.19)
- Unilever,miko,swedish Glace Miko Swedish Glace Smooth Vanilla (Similarity score: 15.04)
- Intermarché Bûche Glacée Vanille Et Marrons (Similarity score: 15.86)
- Éclairs Café (Similarity score: 16.53)
- La Manufacture Des Belles Glaces Duo De Glaces Caramel Vanille Et Noix De Macadamia (Similarity score: 16.95)
- Peachy Maple Pecan Cashewmilk Non Dairy Frozen Dessert, Peachy Maple Pecan (Similarity score: 17.53)
- Naia Naia, Gelato, Recchiuyti Burnt Caramel (Similarity score: 17.69)
- Kennebunkport Pie Companyllc The Maine Pie Co , Rhubarb Pie, Strawberry (Similarity score: 18.27)
- Creme Glacee Caramel Beurre Salé (Similarity score: 18.96)
- Chocolate Malt Ice Cream (Similarity score: 19.05)
- Vanilla Ice Cream Malt (Similarity score: 19.25)
- Winn Dixie, Winn Dixie Stores Inc Ice Cream, Cookies & Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 19.70)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 19.76)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Cookies
- Skimmed Milk Powder
- Vanilla
- Vegetable Stabilizer
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)