Winny Glace parfum chocolat et pistache
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1152kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1152kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.1 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 10.8g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 86.4% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 86.4% |
| Saturated Fat Value | 10.8g |
| Score | 19 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 27.6g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Grido Bombón Escocés (Similarity score: 10.35)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Homemade Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Dipped In Chocolate Flavored Coating Bars, Homemade Vanilla (Similarity score: 10.67)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream Bars (Similarity score: 10.67)
- Adélie Cones Menthe Chocolat (Similarity score: 11.30)
- Adélie Menthe Chocolat (Similarity score: 11.41)
- Raspberry Reduced Fat Ice Cream Topped With Raspberry Sauce Covered With Dark Chocolaty Coating Drizzled With Raspberry Flavored Ribbon Bars, Dark Chocolate Raspberry (Similarity score: 11.85)
- Adélie Cornet Glace Pépites De Chocolat Et Nougatine (Similarity score: 12.60)
- U Cônes Vanille Chocolat (Similarity score: 13.99)
- U Cônes Vanille Praliné (Similarity score: 15.24)
- Gü Free From (Similarity score: 16.14)
- Desira Panna Cotta Caramello (Similarity score: 16.19)
- Double Chocolate Reduced Fat Ice Cream Dipped In Chocolate Flavored Coating Bars, Double Chocolate (Similarity score: 17.00)
- Adélie Adelie Cone Van Cara X6 (Similarity score: 17.70)
- Solo Italia Tiramisu (Similarity score: 18.45)
- Paturages, Les Créations Le Gourmet Café Intense (Similarity score: 18.45)
Ingredients List
- Sugar
- Concentrate
- Hazelnut
- Stabiliser
- Flavouring
- Colour
- Lactose And Milk Proteins
- Skimmed Milk
- Water
- Coconut Fat
- Wheat Flour
- Glucose Fructose Syrup
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)