Wired coffee ice cream with chocolate chips
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.35g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.35g |
| Saturated Fat | 9.41g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 57.13418336369156% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 16 |
| Sodium | 35mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 35mg |
| Sugars | 23.53g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les 3 Givrées,glace De La Ferme Crème Glacée À La Vanille De Madagascar (Similarity score: 10.39)
- Milsani Postre De Frambuesa (Similarity score: 12.94)
- Casty Helado Premium De Chocolate Con Trozos (Similarity score: 13.44)
- Migros Sélection,migros Pure Chocolate Santo Domingo (Similarity score: 14.73)
- Monoprix Gourmet Les Bûchettes Pâtissière (Similarity score: 15.28)
- Crème Brulée (Similarity score: 15.96)
- Kārums, Food Union Vanilla Curd Cheese Ice Cream With Chocolate Coating (Similarity score: 16.16)
- Corso Corso Inghetata De Vanilie In Glazura De Ciocolata (Similarity score: 16.30)
- Solo,eismann Tarte Normande (Similarity score: 16.40)
- Tarte Normande Pur Beurre (Similarity score: 17.76)
- Tarte Normande (Similarity score: 17.76)
- Grandessa Nut Loves Choco (Similarity score: 17.83)
- Qualité & Prix,coop Crème Glacée Caramel (Similarity score: 18.40)
- Toupargel Tarte Aux Pommes Et À La Rhubarbe (Similarity score: 18.54)
- Spar Natur*pur Bio Vanille Eis (Similarity score: 18.55)
Ingredients List
- Whole Milk
- E415
- E412
- E433
- Cream
- Dark Chocolate Coating
- Sugar
- Chocolate Pieces
- Skimmed Milk Powder
- Coffee
- Cocoa Powder
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)