Tarte normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 52.72727272727272% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.7% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Normande Pur Beurre (Similarity score: 0.00)
- Milsani Postre De Frambuesa (Similarity score: 14.74)
- Double Rainbow Double Rainbow, Organic Super Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 15.06)
- Safeway Reserve Indian Cardamom Pistachio Ice Cream, Indian Cardamom (Similarity score: 15.57)
- Kārums, Food Union Vanilla Curd Cheese Ice Cream With Chocolate Coating (Similarity score: 16.13)
- Toupargel Tarte Aux Pommes Et À La Rhubarbe (Similarity score: 17.17)
- Casty Helado Premium De Chocolate Con Trozos (Similarity score: 17.28)
- Les 3 Givrées,glace De La Ferme Crème Glacée À La Vanille De Madagascar (Similarity score: 17.62)
- Wired Coffee Ice Cream With Chocolate Chips (Similarity score: 17.76)
- Monoprix Gourmet Les Bûchettes Pâtissière (Similarity score: 17.80)
- Qualité & Prix,coop Crème Glacée Caramel (Similarity score: 17.85)
- Solo,eismann Tarte Normande (Similarity score: 18.26)
- Ben & Jerry's,unilever Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 18.66)
- Pit & Pat' Spéculoos Au Beurre Pâte À Tartiner (Similarity score: 19.18)
- Good Humor, Unilever Frozen Birthday Cake Dessert Bar (Similarity score: 19.35)