WIT'S END JAM
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 47.37g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 47.37g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fruit Spread (Similarity score: 2.53)
- Black Rapberry Preserve (Similarity score: 2.83)
- El Corte Ingles Gelée De Rosas (Similarity score: 5.14)
- Lee Kum Kee Austernsauce Panda Brand Oyster Sauce (Similarity score: 5.68)
- Maple Syrup (Similarity score: 5.68)
- Decacer Decacer Organic Maple Syrup (Similarity score: 5.73)
- Crema Con Aceto Balsamico (Similarity score: 6.51)
- Les Entreprises 3b Sirop D’érable Pur (Similarity score: 6.77)
- Sirop D'érable Pur (Similarity score: 6.77)
- L'érablière En Folie Pure Maple Syrup (Similarity score: 6.77)
- Sirop D'érable Biologique (Similarity score: 6.77)
- Sirop D'érable Pur (Similarity score: 6.77)
- Jakeman's 100% Pure Maple Syrup In White Plastic Bottle, 1l (Similarity score: 6.77)
- Sirop D'érable (Similarity score: 6.77)
- Cascadian Farm, Small Planet Foods Inc Cascadian Farm Organic Concord Grape Fruit Spread (Similarity score: 7.44)
Ingredients List
- High Bush Blueberries
- Cane Sugar
- Lemon
- Natural Fruit Pectin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)