Yörem Taze Ücgen Yufka
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1226kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1226kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 0.26g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.571428571428573% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.6% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tagliatelles Fraiches (Similarity score: 8.93)
- Maison Bonini Tagliatelle Aux Œufs Frais (Similarity score: 11.24)
- Gillet Contres Lentilles Vertes Du Val De Loire (Similarity score: 11.44)
- Foie De Lotte Au Naturel (Similarity score: 11.50)
- Fettucini (Similarity score: 12.31)
- Dilek Teigblätter Für Börek (Similarity score: 14.76)
- Auchan Nuggets Blé & Oignons (Similarity score: 18.65)
- Sol Natural Bran Sticks (Similarity score: 20.10)
- Maison Bonini Tagliatelles Aux Oeufs (Similarity score: 20.79)
- Villagio Sésame (Similarity score: 21.75)
- First Price Pølsebrød (Similarity score: 21.98)
- Caviar D'aubergines Au Cumin (Similarity score: 22.72)
- Caviar D'aubergines (Similarity score: 22.72)
- Caviar D'aubergine (Similarity score: 22.78)
- Sac Yufka (Similarity score: 24.04)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Water
- Salt
- Egg
- Wheat Gluten
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)