Fettucini
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.7g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25.925925925925924% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.9% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | 0 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 3.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maison Bonini Tagliatelle Aux Œufs Frais (Similarity score: 1.29)
- Tagliatelles Fraiches (Similarity score: 12.21)
- Yörem Taze Ücgen Yufka (Similarity score: 12.31)
- Sol Natural Bran Sticks (Similarity score: 16.31)
- Maison Bonini Tagliatelles Aux Oeufs (Similarity score: 17.25)
- Villagio Sésame (Similarity score: 18.27)
- Dilek Teigblätter Für Börek (Similarity score: 18.94)
- Gillet Contres Lentilles Vertes Du Val De Loire (Similarity score: 20.08)
- Foie De Lotte Au Naturel (Similarity score: 21.26)
- Yamazaki Ajitsuke Roll (Similarity score: 22.41)
- Our Family, Nash Finch Company Butter Microwave Popping Corn, Butter (Similarity score: 24.32)
- Spartan Whole Grain Popcorn (Similarity score: 24.32)
- Poparuba Llc Poparuba, Cake Bites, Sea Salt Caramel Cake Bites (Similarity score: 25.28)
- First Price Pølsebrød (Similarity score: 25.32)
- Sahne Meerrettich (Similarity score: 25.38)