Yankee Trader Crab Rangoon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.84g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.84g |
| Saturated Fat | 3.92g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 3.9g |
| Score | 4 |
| Sodium | 265mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 265mg |
| Sugars | 1.96g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monte Oro Mozzarella Di Buffala Campana (Similarity score: 23.45)
- Philadelphia Fromage Frais (Similarity score: 24.85)
- Daunat La Brioche Façon Pain Perdu (Similarity score: 25.70)
- Pains Au Chocolat Aop X4 (Similarity score: 26.22)
- Marché Franprix,franprix Mozzarella Di Bufala Campana Tressée À La Main (Similarity score: 26.56)
- Leader Price Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 26.56)
- Spiga Burrata (Similarity score: 27.91)
- La Daria Burratina (Similarity score: 27.94)
- Spiga Burrata (Similarity score: 27.94)
- Burrata Classica (Similarity score: 27.94)
- Mozzarella Di Latte Di Bufala 3x100g (Similarity score: 28.94)
- Burrata (Similarity score: 28.99)
- Butternut Squash Mezzelune (Similarity score: 29.02)
- Gutbio Frischkäse Pur (Similarity score: 30.58)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 31.30)
Ingredients List
- Filling
- E420
- Contains 2% And Less Of The Following
- Mirin
- Soya Oil
- Natural And Artificial Crab Flavor
- E170i
- Potato Starch
- Egg White
- E452vi
- E450iii
- Salt
- Colour
- Paprika
- Carrot
- Green Onion
- Sugar
- Pasteurized Crab Meat
- Sweet Soy Sauce
- Garlic
- Oil
- Wrapper
- E415
- E375
- Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Water
- Modified Vital Wheat Gluten
- Salt
- Corn Starch
- Less Than 61% Sodium Benzoate As A Preservative
- Egg
- Locust Bean And Guar Gums
- Imitation Crab Meat
- Water
- Wheat Starch
- Corn Starch
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)