Yeti Frozen Custard coffee house frozen custard
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.55g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.55g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 58.83495145631068% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.8% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 20.91g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Haagen Dazs Coffee Ice Cream (Similarity score: 7.15)
- Coffee Ice Cream (Similarity score: 7.15)
- Ice Cream (Similarity score: 8.00)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Cherry Fudge Chunk (Similarity score: 8.81)
- Delhaize Rudolf Ijsstronk (Similarity score: 9.14)
- Three Twins Ice Cream Organic Ice Cream With Cookies (Similarity score: 9.50)
- Batch Batch, Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 9.72)
- Batch Batch, Ice Cream, Green (tea) (Similarity score: 9.72)
- New Orleans Ice Cream Co Ice Cream (Similarity score: 9.88)
- Giant Egale Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 9.95)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.95)
- Talenti Gelato (Similarity score: 11.16)
- Meine Kuchen Welt Erdbeer Sahne Jorte (Similarity score: 11.56)
- Real Premium Double Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 11.57)
- New Orleans Ice Cream Co All Natural Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 11.77)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Skimmed Milk
- Egg Yolk
- E412
- E407
- Vanilla Extract
- Coffee
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)