Three Twins Ice Cream Organic ice cream with cookies
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.37g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.37g |
| Saturated Fat | 7.87g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 53.867214236824104% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.9% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 67mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 67mg |
| Sugars | 22.47g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Lion, Food Town Stores Inc Ice Cream Birthday Cake (Similarity score: 9.14)
- Yeti Frozen Custard Coffee House Frozen Custard (Similarity score: 9.50)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Birthday Cake 500ml (Similarity score: 9.97)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 10.81)
- New Orleans Ice Cream Co All Natural Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 10.99)
- Delhaize Rudolf Ijsstronk (Similarity score: 11.22)
- Indulgent Chocolate Ice Cream With Nutty Roasted Almond Pieces, Chocolate Almond (Similarity score: 11.76)
- Spartan Spartan, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 12.22)
- Rocky Road Chocolate Ice Cream, Marshmallow Pieces And Chopped Almonds, Rocky Road (Similarity score: 12.66)
- Batch Batch, Ice Cream, Green (tea) (Similarity score: 13.59)
- Batch Batch, Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 13.59)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 13.62)
- Mango Ice Cream (Similarity score: 14.16)
- Talenti Gelato (Similarity score: 14.23)
- Haagen Dazs Coffee Ice Cream (Similarity score: 14.59)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Cane Sugar
- Cookie
- Skimmed Milk
- Egg Yolk
- E410
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)