Yeti Frozen Custard Yeti frozen custard, frozen custard, roasted strawberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.05g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.05g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.28571428571428% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 66mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 66mg |
| Sugars | 20.2g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Olde Tyme Ice Cream (Similarity score: 3.97)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 3.97)
- Creamery Blend Vanilla Ice Cream, Creamery Blend Vanilla (Similarity score: 4.87)
- Ice Cream (Similarity score: 4.87)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 5.71)
- Yeti Frozen Custard Yeti Frozen Custard, Frozen Custard, Cinnamon Toast (Similarity score: 6.95)
- Tea Rrific Tea Rrific, Ice Cream, London Mist (Similarity score: 7.92)
- La Laitière,nestlé Feuilleté De Mousse Chocolat (4 Pots) (Similarity score: 9.48)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.85)
- O Organics, Glencourt Inc Organic Ice Cream (Similarity score: 9.85)
- Ice Cream (Similarity score: 10.00)
- Oak Farms Oak Farms, Ice Cream, Malt Shop (Similarity score: 10.25)
- Ice Cream (Similarity score: 10.30)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 10.66)
- Country Dairy Country Dairy, Premium Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 10.66)
Ingredients List
- Milk
- Vanilla Extract
- Balsamic Vinegar
- Cream
- Sugar
- Skimmed Milk
- Strawberry
- Egg Yolk
- E412
- E410
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)