La Laitière,Nestlé Feuilleté de Mousse Chocolat (4 Pots)
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 970kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 970kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2800000000000002 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.28 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5.09g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.09g |
| Saturated Fat | 9.12g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 65.14285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.1% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 71.3mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71.3mg |
| Sugars | 18.2g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Laitière,nestlé Feuilleté De Mousse (Similarity score: 7.80)
- Oak Farms Oak Farms, Ice Cream, Malt Shop (Similarity score: 9.42)
- Yeti Frozen Custard Yeti Frozen Custard, Frozen Custard, Roasted Strawberry (Similarity score: 9.48)
- O Organics, Glencourt Inc Organic Ice Cream (Similarity score: 10.33)
- Häagen Dazs Crème Glacée Banana & Cream (Similarity score: 10.64)
- Yeti Frozen Custard Yeti Frozen Custard, Frozen Custard, Cinnamon Toast (Similarity score: 10.92)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.93)
- Ice Cream (Similarity score: 11.49)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.52)
- Ice Cream (Similarity score: 11.63)
- Creamery Blend Vanilla Ice Cream, Creamery Blend Vanilla (Similarity score: 11.63)
- Purple Cow Limited Edition Premium Ice Cream (Similarity score: 11.78)
- Ice Cream, Rich Chocolate (Similarity score: 11.96)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.07)
- Olde Tyme Ice Cream (Similarity score: 12.07)
Ingredients List
- Salt
- E428
- Emulsifier
- Cocoa Butter
- Vanilla Flavouring
- Sweetener
- Sugar
- Milk Chocolate
- Cream
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Cocoa Powder
- Lactose
- Skimmed Milk Powder
- E150
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)