Yuka-Test cone vanille nougatine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 81.48148148148148% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 81.5% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 18 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 25.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mövenpick Schwarzwälder Kirsch (Similarity score: 6.70)
- Adélie Glace Vanille Rhum Raisins (Similarity score: 7.46)
- Netto Cône Vanille (Similarity score: 11.40)
- Bofrost Mini Tiramisù (Similarity score: 12.35)
- Sandwich Eis (Similarity score: 13.55)
- Grandessa Chocolat (Similarity score: 14.67)
- Val Or Tiramisù (Similarity score: 14.83)
- Toupargel 6 Cônes Vanille Rhum Raisin (Similarity score: 15.28)
- M&s Tiramisu (Similarity score: 15.66)
- Cornetto,unilever Royal Cornetto Chocolat (Similarity score: 15.92)
- Migros Glace Mokka Moca (Similarity score: 16.11)
- Asda Free From Chocolate Mousses (Similarity score: 16.43)
- Carrefour Barista Moka (Similarity score: 17.27)
- Adélie Yuka Test Cones Pistache Chocolat (Similarity score: 17.68)
- Adélie,intermarché Cône Chocolat Pistache (Similarity score: 17.68)