Toupargel 6 cônes vanille rhum-raisin
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.4 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 84.61538461538461% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.6% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 18 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mövenpick Schwarzwälder Kirsch (Similarity score: 11.59)
- Bofrost Mini Tiramisù (Similarity score: 12.23)
- Adélie Glace Vanille Rhum Raisins (Similarity score: 12.76)
- Sandwich Eis (Similarity score: 14.08)
- Yuka Test Cone Vanille Nougatine (Similarity score: 15.28)
- Coop Glace À La Creme Chocolat (Similarity score: 15.63)
- Coop Glaces Chocolats (Similarity score: 15.63)
- K Classic,dmk Eis Gmbh Maxx Joghurt Himbeere (Similarity score: 15.80)
- Grandessa Chocolat (Similarity score: 16.17)
- Netto Cône Vanille (Similarity score: 16.35)
- Tiramisu Made With Ladyfingers Infused With Coffee, Sweetened With Rich Zabaglione & Mascarpone & Dusted With Cocoa Powder (Similarity score: 16.64)
- Tiramisu With Ladyfingers (Similarity score: 16.64)
- Desira Panna Cotta Caramello (Similarity score: 16.98)
- Adelie Atomix Glaces (Similarity score: 17.62)
- Grandessa Vanille Schoko Eishörnchen (Similarity score: 17.89)