Zimt-Schnecke
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1125kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 1125.0kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 23 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.5g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 39.28571428571429% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.3% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 23 |
| Sodium | 132.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132.0mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 18.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Ice Cream (Similarity score: 21.74)
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Lemon Chillo (Similarity score: 22.65)
- Claim Jumper Lattice Apple Pie, 42 Oz (Similarity score: 22.90)
- Peach Pie, Peach (Similarity score: 25.36)
- Boncolac Croisillon Abricot (Similarity score: 25.48)
- Peach Pie (Similarity score: 25.71)
- Arctic Blasters Shortcake Bars, Strawberry (Similarity score: 25.80)
- Kroger, The Kroger Co Ice Cream Bars (Similarity score: 25.80)
- Cow Belle Creamery Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 25.96)
- Tiramisu Spéculoos (Similarity score: 26.44)
- Sundae Bars (Similarity score: 26.78)
- Sanders Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 27.37)
- Tiramisu (Similarity score: 27.52)
- Strawberry Shortcake Bars (Similarity score: 27.64)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream Bars, Strawberry Shortcake (Similarity score: 28.11)