Tiramisu Spéculoos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 4.4g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 44.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 13 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Saveurs, U Tiramisu Aux Spéculoos (Similarity score: 4.19)
- Pasticceria Italiana Tiramisu Speculoos (Similarity score: 4.47)
- Magasin U Saveurs Tiramisu Aux Spéculos (Similarity score: 5.94)
- Pâturages L'onctueux Tiramisu Speculoos (Similarity score: 6.40)
- Bonità Divina Tiramisu (Similarity score: 6.60)
- Sundae Bars (Similarity score: 10.64)
- Tiramisu Speculos (Similarity score: 11.64)
- Perry's Ice Cream Co Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Lemon Chillo (Similarity score: 14.60)
- Strawberry Shortcake Bars (Similarity score: 14.75)
- Peach Pie (Similarity score: 15.04)
- Religieuse Au Chocolat X2 (Similarity score: 15.48)
- Signature Select Ice Cream (Similarity score: 15.97)
- Délisse,marque Repère Tiramisu Speculoos (Similarity score: 17.48)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 18.44)
- Crunch Bar (Similarity score: 18.48)